top of page
Anasayfa: Welcome
Anasayfa: Blog2
  • Yazarın fotoğrafıEmre Anamur

Aprilia Tuono 660 satışa sunuldu


Spor naked sınıfında yer alan ve şaşırtıcı bir Ağırlık/Güç oranına sahip olan Aprilia Tuono 660da2021 modeli 129.900 TL fiyatla Türkiye yollarına çıktı. Üstün teknik yapısı, geliştirilmiş elektronik sistemleri ve 95 HP’lik çift silindirli motoruyla Aprilia Tuono 660, performans ve maksimum eğlence arayan herkese hitap ediyor. Spor naked sınıfının en iyi ağırlık/güç oranına sahip olan Tuono 660, yarış dünyası için üretilmiş olan Aprilia V4’ün şasi mimarisi üzerine oluşturulmuş tasarımıyla pist deneyimlerinde heyecan uyandırıyor. Aynı zamanda kompakt boyutu, tek veya yolculu kullanımı, manevra kabiliyeti ve donanım özellikleriyle de şehir içi kullanımları eğlenceli hale dönüştürüyor. Tuono 660; sürüş modları ve güvenli sportif sürüş özelliklerini içeren gelişmiş teknolojisiyle, Aprilia RS 660’ın ardından yeni nesil motosiklet tutkunlarının ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılıyor. Ülkemizde 129 bin 900 TL’lik fiyatıyla satışa sunulan yeni Tuono 660, göz alıcı renk-grafik kombinasyonlarıyla çekicilikte de rakiplerinin önünde yer alıyor.


Şık ve özgün tasarım


Geniş bir kullanıcı kitlesi tarafından erişilebilir ve kullanılabilir bir motosiklet olarak öne çıkan Aprilia Tuono 660, benzersiz görünümüyle spor naked modellerden ayrılıyor. Üst grenajda DRL profil ile çevrelenen LED far ünitesi özgün bir görünüm sunuyor. Profiller içerisinde yer alan sinyal lambalarıysa, ön bölümün kompakt yapısını tamamlıyor. İdeal sertlikteki dolgu malzemesiyle konforlu bir oturum sunan sele, aynı zamanda yanları inceltilmiş formuyla ayakların yere basmasını ve manevraları kolaylaştırıyor. Tuono 660’da isteğe bağlı olarak yolcusuz tek koltuklu kuyruk tasarımı da sunuluyor. Motorun altına yerleştirilen egzoz, yolcu ayak desteklerini daha iyi konumlandırarak daha fazla hareket özgürlüğü kazandırıyor. Gövdeye ideal bir şekilde entegre edilmiş yakıt deposu 15 litre kapasite sunuyor. Aprilia’nın en sportif modellerinde olduğu gibi Tuono 660’ta da; aynalar, yolcu ayak destekleri ve plaka braketi gibi pist kullanımında gerekli olmayan tüm unsurlar hızlıca sökülebiliyor. Tuono 660’ın salıncak kolu, hafif ve minimalist bir yapı oluşturmak adına doğrudan motora yönlendiriliyor. Ek bağlantıya gerek duymayacak şekilde montajlanan ayarlanabilir amortisörler ise ağırlık avantajına katkı sağlıyor.


Aprilia aerodinamiği ve ergonomisi


Tuono 660, şasi mimarisi yönünden yarış dünyası için tasarlanmış bir motosikletten yola çıkılarak daha geniş kitleler için üretildi. Tuono 660’da iskelete sabitlenen üst grenaj, tüm Aprilia modellerinin tasarım dilini yansıtacak biçimde göze çarpıyor. Ön tarafın ağırlığını azaltan ve klasik spor naked motosikletlerde pek rastlanmayan bu özellik, yol rüzgarına karşı üstün bir koruma sağlıyor. Daha az gövde yüzeyi ve Aprilia RS 660’ın aerodinamik spoyler özelliğine sahip çift gövde elemanı konsepti; hafiflik, performans ve konfor sunan optimum tasarımı destekliyor. İki gövde elemanı duvarı arasında yönlendirilen havanın basıncı ise, yüksek hızlarda stabiliteyi iyileştiriyor ve motordan çıkan sıcak havayı da yönlendirerek sürüş konforunu artırıyor. Ağırlığı artırmadan tasarlanan geniş gidon, özellikle şehir içi sürüşlerde rahat ve konfor sunuyor. Tuono 660’ın sele-ayak desteği-gidon üçlemesinin sağlamış olduğu ergonomi; farklı boya sahip sürücülere rahat oturum ve yola hakim kontrollü bir sürüş sağlayarak uzun yolculuklarda sürücüyü yormuyor. Çok yüksek olmayan, titreşim sönümleyici kauçuk eklere sahip olan ayak destekleri sayesinde, bacaklar doğru şekilde bükülüyor.


Yeni 95 HP çift silindir motorla en iyi ağırlık/güç oranı


Tuono 660’ın hafif yapısı ve kompakt boyutları, üstün motor performansıyla birleştiğinde sürüş hakimiyeti keyife dönüşüyor. Tüm yeni Aprilia’larda kullanılmak üzere yeniden tasarlanan ve RS 660 modelinde de kullanılan çift silindir motor, yeni Tuono 660’da 10.500 d/d’de 95 HP güç üretirken, maksimum 11.500 d/d çevrim sağlıyor. Yeni nesil ve kompakt boyutlu 660 cc’lik öne-dönük motor, 8500 d/d’de ise 67 Nm maksimum tork üretirken, toplam torkun yüzde 80’ini 4000 d/d’de ve yüzde 90’ını da 6250 d/d’de sağlıyor. Ayrıca Tuono 660, ehliyeti yeni olan sürücüler için 35 kW’lik bir motor versiyonuyla da sunuluyor. Kendisini Aprilia V4 modelinde de ispatlamış olan çift silindirli motor, Tuono 660’da 81 mm çap ve 63,9 mm strokla sunuluyor. V4’teki bu teknolojiyi kullanmak, yüksek piston hızı da dikkate alındığında olağanüstü performansı beraberinde getiriyor. Motor; tasarım özgürlüğüne katkı veren konumlandırılmasıyla birlikte, ön tarafa dönük olmasıyla da etkin bir ısı dağılımı sunuyor ve kullanıcıya rahatlık sağlıyor. Soğutma sistemine ise asimetrik tasarımlı uzun egzoz manifoldları ve çift duvar sistemi katkı veriyor. Hızlanma, fren ve dönüşlerdeki yana yatmalar gibi koşullarda, en iyi yağlama için aşağı doğru sarkan ve emme manifoldu etrafını saran ıslak karter yağlama devreye giriyor. 270 derece açılı krank pimleri ile zamanlama sayesinde, V-Twin motora özgü bir ses ve performans sağlanarak hırçın ve agresif karakter ortaya çıkarılıyor. Tuono 660’ın enjeksiyon sisteminde, yüksek ve orta devirlerde optimize bir dağılım için farklı uzunluklarda emme kanallarına sahip, 48 mm çapında bir çift gaz kelebeği gövdesi yer alıyor. Aprilia V4’den aktarılan elektrik gaz kelebeği, yumuşak ve canlı gaz tepkimelerini sağlarken, üstün performansı ve ideal yakıt tüketimini de destekliyor.


Geliştirilmiş fren ve Pirelli Diablo Rossa Corsa lastikler


Kaliteli dökme alüminyum iskelet ve salıncak, Tuono 660’ı 183 kg’den oluşan hafif yapılı, eğlenceli ve kolay sürülebilir hale getiriyor. Tuono 660; varyasyonu olduğu RS 660 ile karşılaştırıldığında, monoblok yapısı, 1370 mm’lik dingil mesafesi, 24,1 derecelik gidon kafası açısı ve farklı ofsetlere sahip gidon plakalarıyla çevik ve kıvrak bir sürüş sunuyor. Yine kaliteli dökme alüminyum iskelet ve salıncak, eğlenceli ve kolay sürüşe imkan veriyor. Ön taraftaki hisli ve hassas yapı yüksek yol tutuşu sağlarken, bol virajlı parkurlarda daha hızlı ve daha sportif bir sürüş imkanı veriyor. Tuono 660’ın ön kısmında 41 mm’lik Kayaba ters çatal yer alıyor. Bir çift 320 mm çelik disk, bir çift radyal fren kaliperi ve gidon üzerinde bir radyal ana silindir olmak üzere tamamı Brembo imzalı fren sistemi, güvenli mesafede durmayı destekliyor. Önde 120/70 ZR 17 ebadında ve arkada 180/55 ZR 17 ebadında yüksek performans tipi Pirelli Diablo Rosso Corsa II lastikler ise sürüş güvenliğine ve yol tutuşuna katkı sağlıyor.


Gelişmiş elektronik sistemlerle tam kontrol


2007 yılında elektronik gaz kelebeği kontrolünü sunan ilk üretici olan Aprilia, yeni Tuono 660’da da yine öncü teknolojileri kullanıyor. Aprilia Tuono 660; daha fazla performans ve daha fazla güvenlik için sınıfının en kapsamlı elektronik sistemleriyle donatılıyor. Üst düzey yarışlarda geliştirilen ve motosiklet dünyasındaki en gelişmiş sistem olarak gösterilen APRC (Aprilia Performance Ride Control), Tuono 660’ın performans keyfinin güvenle çıkarılmasını sağlıyor. APRC kapsamındaki Aprilia Traction Control (ATC) ayarlanabilir çalışma prensibiyle sportif sürüşleri destekliyor. Aprilia Wheelie Control (AWC) ayarlanabilir tekerlek kaldırma kontrol sistemi olarak yol ile temasını yumuşatıp dengeliyor. Aprilia Cruise Control (ACC) sürüş hızını belirlenen hızda sabit tutuyor. Aprilia Engine Brake (AEB) ayarlı yapısıyla yavaşlarken motor frenini yönetiyor. Aprilia Engine Map (AEM) ise motor karakteristiğini ve güç üretimini ayarlıyor.


Multi fonksiyonel elektronik donanımlar


Aprilia Tuono 660, en kapsamlı verileri sunan ve maksimum güvenlik sağlayan fonksiyonlarla da avantaj sağlıyor. Motosikletin yoldaki sürüş durumunu ivmeölçer ve jiroskoplarla kaydeden “altı eksenli atalet platformu”, kullanıcının sürüş bilincinin artmasına katkı sağlıyor. Ayrıca çok haritalı ABS’nin “Viraj Alma” özelliği etkinleştirildiğinde, motosikletin sportif performansından ödün verilmeden güvenlik artıyor. Bu kapsamda fren hareketi, ön fren koluna uygulanan basınç, eğim ve sapma açısı gibi çeşitli parametreleri sürekli izleyen özel bir algoritma sayesinde kontrol ediliyor. Kontrolle birlikte yavaşlama ve stabilite arasında bir denge ortaya çıkıyor. Tuono 660’da ayrıca gazı kesmeden veya debriyaj kullanmadan, seri bir şekilde vites değiştirmeye izin veren elektronik şanzıman AQS - Aprilia Quick Shift de yer alıyor. Sistem dahilinde bulunan ve pist kullanımlarında herhangi bir donanım değişikliği yapmadan debriyajsız vites küçültme işlevi de ayrıcalık sağlıyor. Aprilia Tuono 660’ın aydınlatma tasarımı da sürüş güvenliğini destekliyor. Işık sensörü kısa huzmeli farları otomatik olarak yakarken, acil durumda gerçekleştirilen panik fren anında, dörtlü flaşörler otomatik olarak devreye giriyor. Altı eksenli atalet platformu kapsamındaki viraj aydınlatması da güvenliği ve dikkati artırıyor.


5 farklı sürüş modu


Aprilia Tuono 660’da sürüş deneyimini üst düzeye çıkaran ve kullanımı eğlenceli hale getiren 5 farklı sürüş modu yer alıyor. Sürücünün anlık sürüş gereksinimleri doğrultusunda; çekiş kontrolü, tekerlek kaldırma kontrolü, motor freni, ABS ve diğer parametreler seçilen moda bağlı olarak aktifleşiyor. Bu kapsamda; kent içi kullanımlarda “Günlük”, sportif sürüşlerde “Dinamik”, elektronik sistemlerin kişiselleştirilmesine yönelik “Kişisel” mod seçilebiliyor. Pist kullanımlarında ise Tuono 660’ın tüm potansiyelini kullanıma sunan “Challenge” ve elektronik sistemlerin kişiselleştirilmesine olanak tanıyan “Time Attack” sürüş modu yer alıyor.


Multimedya ve dijital göstergeler


Aprilia Tuono 660’ta elektronik ayarlar, sol gidonda bulunan dört düğmeli kumandayla, hız sabitleme ve çekiş kontrol sistemi kumandalarıyla gerçekleştiriliyor. Farklı ekran seçenekleri sunan ışık sensörlü TFT dijital gösterge panelinde, yol ve pist olmak üzere iki ekran teması yer alıyor. Bilgi-eğlence sistemi platformu olan Aprilia MIA ise sunduğu işlevlerle Tuono 660’ın cazibesini taçlandırıyor. Aprilia MIA sayesinde akıllı telefon motosiklete bağlanabilirken, gösterge paneli işlevleri daha da gelişiyor. Ayrıca sesli asistan ya da sezgisel gidon kontrolleri aracılığıyla; telefon görüşmeleri, müzik ve navigasyon özelliklerinin yönetilmesi ve akıllı telefon batarya tüketiminin aza indirgenmesi sağlanıyor. Aprilia MIA ayrıca, sürücünün seyahat rotalarını kaydetmesine ve telemetri işleviyle de verilerin analiz edilmesine olanak tanıyor.


Fark edilecek renkler ve tasarım


Motosiklet renkleri konusundaki öncü kimliğini Tuono 660’a da yansıtan Aprilia, iddialı grafik şemalarıyla da yeni modelinde dikkatleri üzerine çekiyor. RS 660 ile sunulan Asidik Altın’a ek olarak parlak gri -kırmızı kombinasyonlu İridyum Gri ve siyah ağırlıklı, parlak kırmızı vurgulu Konsept Siyah kombinler, Aprilia’nın yarış mirasının izlerini hissettirerek geniş kitlelerin beğenisine sunuluyor.

Comments


Anasayfa: Video Player

Anamur Medya

Yeni Skoda Octavia 1.5 TSI 150 HP DSG 2024 Test / Emre Anamur

Anamur Medya
Yeni Skoda Octavia 1.5 TSI 150 HP DSG 2024 Test / Emre Anamur
Yeni Skoda Octavia 1.5 TSI 150 HP DSG 2024 Test / Emre Anamur

Yeni Skoda Octavia 1.5 TSI 150 HP DSG 2024 Test / Emre Anamur

24:48
Videoyu Oynat
Yeni Hyundai Kona Elektrik Advance 156 HP Otomatik 4x2 2024 Test / Emre Anamur

Yeni Hyundai Kona Elektrik Advance 156 HP Otomatik 4x2 2024 Test / Emre Anamur

24:31
Videoyu Oynat
Alfa Romeo Junior Veloce 280 HP 2024 Test / Performans canavarını geliştirildiği pistte kullandım!

Alfa Romeo Junior Veloce 280 HP 2024 Test / Performans canavarını geliştirildiği pistte kullandım!

28:56
Videoyu Oynat
Yeni Peugeot E-5008 GT 210 HP 2024 Test / Emre Anamur

Yeni Peugeot E-5008 GT 210 HP 2024 Test / Emre Anamur

24:17
Videoyu Oynat
Fiat Egea Cross Limited 1.6 Dizel Otomatik 2024 Test / Emre Anamur

Fiat Egea Cross Limited 1.6 Dizel Otomatik 2024 Test / Emre Anamur

20:56
Videoyu Oynat
Yeni Hyundai Tucson 1.6 Dizel Otomatik 4x4 Elite Plus 2024 Baba Oğul Test / Selim Anamur geri geldi!

Yeni Hyundai Tucson 1.6 Dizel Otomatik 4x4 Elite Plus 2024 Baba Oğul Test / Selim Anamur geri geldi!

31:16