top of page
Anasayfa: Welcome
Anasayfa: Blog2
  • Yazarın fotoğrafıEmre Anamur

HES kodu nedir ve nasıl alınır?


HES kodu nedir ve nasıl alınır? Bugünlerde seyahat etmek isteyen herkesin aklında bu soru var çünkü 18 Mayıs 2020 tarihinden itibaren seyahat ederken HES (Hayat Eve Sığar) kodu gerekiyor. Bu açıklamayı T.C. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca yaptı. HES kodu almak için iki yöntem var: Bunlardan biri mobil cihazlardaki uygulamayı kullanmak, diğeri ise SMS (kısa mesaj) yöntemini kullanmak. Bu kod sayesinde uçak ve tren yolculukları güvenle yapılabilecek. Kodun en önemli amacı ise, olası bir korona virüs hastalığı bulaşması durumunda bu kişinin temas etmiş olabileceği diğer yolcular tespit edilebilecek.

HES kodu nasıl alınır? (HES uygulamasını kullanarak alınışı)

Önce App Store ya da Play Store’dan HES uygulamasını indirmek gerekiyor. HES uygulamasını indirirken herhangi bir ödeme yapılması gerekmiyor, yani bu uygulama ücretsiz. Hayat Eve Sığar uygulamasını kullanarak HES kodu alınabildiği gibi, maske talebi ve sağlık durumu bildirimi gerçekleştirilebiliyor. Ayrıca istatistiklere de bu uygulama aracılığıyla ulaşılabiliyor. HES kodu almak için HES uygulamasına girip HES kodu işlemlerine ulaşmak gerekiyor. Daha sonra “HES kodu oluştur” düğmesi tıklanıyor. Kod kullanım süresi seçilip kod oluşturuluyor.

HES kodu nasıl alınır? (SMS – kısa mesajla alınışı)

HES Kodu ayrıca SMS (kısa mesaj) yöntemiyle de alınabiliyor. SMS yöntemini kullanarak HES kodu almak için 2023’e bir SMS atmanız gerekiyor. Bu kısa mesajda HES yazıp aralarında birer boşluk bırakılarak sırasıyla T.C. kimlik numaranızı, T.C. kimlik kartınızın seri numarasının son 4 hanesini ve paylaşım süresini (gün sayısı olarak) yazmalısınız. Daha sonra HES kodu telefonunuza yine SMS yoluyla gönderiliyor.

Anasayfa: Video Player