top of page
Anasayfa: Welcome
Anasayfa: Blog2
  • Yazarın fotoğrafıEmre Anamur

Lamborghini Sian Roadster tanıtıldı


Lamborghini Sian Roadster modeli, süperspor kimliğinin yanı sıra V12 benzinli motor ile elektrikli güç ünitesinin birlikteliğine sahip bir hibrit araç. Sadece 19 adet üretilecek olan otomobil, aynı zamanda 819 HP’lik bir güçle bugüne kadar üretilen en güçlü Lamborghini modeli. 0’dan 100 km/s’ye sadece 2.9 saniyede çıkan Lamborghini Sian Roadster’ın maksimum hızı ise 350 km/s.



Automobili Lamborghini Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Stefano Domenicali, “Sian Roadster, Lamborghini ruhunun özetidir. Nefes kesen tasarımın ve olağanüstü performansın ifadesi, daha da önemlisi geleceğin başlıca teknolojilerinin vücut bulmuş halidir. Sian’ın yenilikçi hibrit aktarma organları, Lamborghini'nin süper spor otomobillerinin ilerlediği yönü müjdeliyor. Üstü açık Sian Roadster, yeni çözümler talep eden yarınlara doğru giden bu yolda Lamborghini'nin sunduğu kusursuz yaşam tarzına olan arzuyu pekiştiriyor” diyor.

Lamborghini Sian Roadster'ın ilk rengi Blu Uranus olacak. Bu renk, Lamborghini Centro Stile tarafından özel olarak seçildi. Centro Stile, her Sian müşterisinin kendi Roadster'ının renginden son dokunuşlarına kadar tamamını dilediği gibi kişiselleştirebilmesi için Ad Personam (Kişiselleştirme) departmanından destek alarak müşteriyle birlikte çalışıyor. Rengini gökyüzünün mavisi ve çayırların yeşilinden alan, performansın getirdiği özgürlüğün ve sürüş zevkinin yansıması olan üstü açık Sián Roadster, Oro Electrum jantlara sahip. Lamborghini bu rengi elektrifikasyonu simgelediği için seçti. Dış görünümü tamamlayan iç mekan Blu Glauco detayların, Oro Electrum alüminyum unsurların ve şık beyaz rengin birleşimini yansıtıyor. 3D baskıyla üretilen yeni tasarım havalandırma menfezlerine müşterinin isminin baş harfleri eklenerek kişiselleştirme sağlanabiliyor.



Hibrit süperspor

Alçak, güçlü şasi yeni nesil bir V12 motora ev sahipliği yapıyor: Yerel Bologna ağzında “şimşek” veya “yıldırım” anlamına gelen “Sian” kelimesi, Sian Roadster'in elektrifikasyonunun gelecekteki hibrit stratejisinin bir parçası olduğunu gösterirken, doğal havalandırma sistemine sahip Lamborghini süper spor otomobillerin doğasında bulunan olağanüstü duyguyu ve dinamik performansı vurguluyor.Sian Roadster'ın hibrit sistemi, V12 motorunu yeni bir aktarma organıyla birleştirerek en hafif çözümle mümkün olan en yüksek gücü sağlıyor. 34 HP güç üreten 48 voltluk e-motor, anında tepki ve gelişmiş performans sağlamak için şanzımanla bir bütün oluşturuyor. Elektrikli motor ayrıca geri dönüş ve park etme gibi elektrik gücüyle düşük hızda gerçekleştirilen manevraları da destekliyor. Sian Roadster, lityum iyon bataryadan 10 kat daha fazla enerji depolayan dünya çapında bir teknoloji olan, Lamborghini'nin yenilikçi süper kapasitör uygulamasına da sahip. Kokpit ile motor arasındaki bölme panelinin içinde yer alan süper kapasitörün, kusursuz bir ağırlık dağıtımı sağladığı ifade ediliyor. Aynı ağırlığa sahip bir bataryadan 3 kat daha güçlü ve aynı gücü üreten bir bataryadan 3 kat daha hafif olan süper kapasitörlü ve e-motorlu elektrik sistemi sadece 34 kg ağırlığında ve bu sayede 1 kg/HP’lik bir güç-ağırlık oranı sunuyor. Simetrik güç iletimi sayesinde hem şarj etme hem de şarj boşaltma döngüleri aynı verimlilikle gerçekleştirilebiliyor. Böylece ortaya en hafif ve en verimli hibrit çözüm çıkarılıyor.



Comments


Anasayfa: Video Player

Anamur Medya

Renault Austral 1.2 lt Tam Hibrit 200 HP E-Tech Hybrid Esprit Alpine 2024 Test / Emre Anamur

Anamur Medya
Renault Austral 1.2 lt Tam Hibrit 200 HP E-Tech Hybrid Esprit Alpine 2024 Test / Emre Anamur