top of page
Anasayfa: Welcome
Anasayfa: Blog2
  • Yazarın fotoğrafıEmre Anamur

Petronas Tutela şanzıman yağları satışa sunuldu


Petronas Tutela şanzıman yağları Türkiye’de satışa sunuldu. Dünyanın önde gelen petrol şirketlerinden biri olarak madeni yağ pazarında da faaliyet gösteren Petronas, mekanik parçaların performans ve verimliliğini arttırmak, şanzıman sistemlerini aşınmadan korumak ve hizmet ömrünü uzatmak için formüle ettiği Petronas Tutela şanzıman yağları serisini Türkiye’de pazara sundu. Tutela Serisi; otomobil, hafif ticari araçlar, ağır ticari araçlar, tarım makineleri ve iş makineleri olmak üzere beş ayrı kategoride, hem yüksek oranlı modern otomatik şanzımanlar hem de geleneksel şanzımanlar için uygun bir dizi ürünü bünyesinde barındırıyor. Sürtünmeyi azaltan viskozitesiyle yüksek koruma, yakıt tüketimi açısından optimum performansı sağlıyor. Petronas Tutela, aşınmaları ve yüzey bozulmasını önleyici yapısıyla en ağır koşullarda çalışan araçlarda bile koruma sağlarken, yüksek ısıl iletkenlik ve düşük buharlaşma değerleriyle elektrikli araç güç aktarma organlarında da kullanılabiliyor.

Otomatik (ATF), otomatikleştirilmiş manuel ve kuru tip DCT dahil manuel (MTF) şanzıman sistemleri ile aks, diferansiyel ve doğrudan dişli sistemleri için ayrı ayrı geliştirilen Petronas Tutela şanzıman yağları farklı performans düzeylerinde yer alan geniş ürün yelpazesiyle araçların performanslarını artırmaya yardımcı oluyor. Petronas, transmisyon yağları serisini otomobil, hafif ticari araçlar, ağır ticari araçlar, tarım makineleri ve iş makineleri olmak üzere beş ayrı kategoride sunuyor.

Araç sahipleri ve filolara avantaj sağlıyor

Bir aracın performansının sadece motorundan ibaret olmadığının bilincinde olan üretici, Petronas Tutela şanzıman yağları ile sürtünmeyi azaltırken yakıt verimliliğini de arttırıyor. Sıvılardaki optimum sürtünme özelliği meydana gelen sıcaklığı dağıtırken, enerji kaybını da telafi ediyor. Aşınmaları ve yüzey bozulmalarını önleyici yapısı, aktarma sisteminin ömrünü uzatıyor ve olağanüstü ani yük dayanıklılığıyla diferansiyelleri koruyor. Optimum kimyasal özellikleri ve viskozitesiyle birden çok uygulamada kullanıma elverişli olan Petronas Tutela, birçok şanzımanda debriyaj hidroliği olarak da işlev görüyor. Tutela; senkromeç uyumluluğu, titremeyi azaltan yapısı ve tork aktarım kapasitesiyle vites geçişlerini pürüzsüz hale getirip sarsıntıyı ve gürültüyü azaltarak sürücü konforunu artırıyor. Petronas Tutela şanzıman yağları sıfır derecenin altında bile şanzıman sistemini koruyarak motorun çalıştığı andan itibaren vites geçişlerinin sorunsuz olmasına yardımcı oluyor. Ticari araçlarda ise termal dayanıklılığı sayesinde, daha uzun süre termal ve mekanik stres altında kalarak bakım aralıklarının uzamasını sağlayan Petronas Tutela, böylelikle bakım masraflarını ve arızalardan kaynaklanan iş kayıplarını azaltıyor. Elektrikli araçların yaygınlaştığı günümüz otomotiv dünyasındaki ihtiyaç ve beklentilere uygun çözümleri de bünyesinde barındıran Petronas Tutela Serisi; daha düşük elektrik iletkenliği, yüksek sıcaklıklarla başa çıkabilme kapasitesi, yüksek ısıl iletkenlik ve düşük buharlaşma değerleri sunuyor.150’den fazla araçta test edildi

Petronas, 12 milyon dolarlık yatırımla hayata geçirdiği Petronas Tutela şanzıman yağları geliştirme aşamasında; otomobil, minibüs, kamyon ve otobüs sınıflarında 150’den fazla araçta ürün testi gerçekleştirdi. Petronas Tutela şanzıman yağlarının geliştirilmesi aşamasında 35 milyon km saha denemesi yapılırken, sadece Tutela Multi MTF 700 ürünü için, 2 yılda 21 OEM’i temsil eden 37 otomobil modelinde de 850 bin km saha denemesi yapıldı.

Anasayfa: Video Player