top of page
Anasayfa: Welcome
Anasayfa: Blog2
  • Yazarın fotoğrafıEmre Anamur

Turuncunun cazibesi


Moda dediğimiz zaman akla ilk gelen kriterlerden biri renk oluyor. Moda dünyasında konuşulanlar arasında “Bu yılın rengi turuncu!” ya da “Bu yılın modası pastel renkler!” gibi açıklamalar duyarız hep. Renk konusu otomotiv sektöründe de çok önemli. Öyle ki Ar-Ge departmanları yeni çıkacak bir otomobil için sadece o modele özel renk bulmaya çalışırlar. İşte bulunan bu renk de genelde lansman rengi olarak kullanılır. Son aylarda iki Fransız modelinde de turuncu rengin ön plana çıktığını görüyoruz. Turuncu sıcak bir renktir. Yazılı basında başlık atarken sıkça kullanılır. Acaba bu sıcaklık otomobillerde de yakalanabilir mi? İşte bu konuyu araştırmak için son günlerin gözdeleri Renault Clio Hatchback ve Peugeot 2008 modellerini mercek altına aldık.

Geçen yıl turuncu “0” çekmiş

Her iki modelin de bir önceki versiyonundaki renk tercihleri ile güncel jenerasyonlardaki renk tercihlerini karşılaştırdık. İki modelin de bir önceki versiyonunda turuncu renk “seçenek” bile değil. Mavi renkler ise bir önceki modellerde yüzde 1 seviyesinde kalmış.

Yeni Peugeot 2008

Peugeot 2008 modelinin bir önceki versiyonunda en çok tercih edilen renk yüzde 40 ile kırmızı olurken ondan sonra yüzde 35 ile beyaz ve yüzde 20 ile gri tonlar tercih edilmiş. Yeni Peugeot 2008’e gelince: Geçen yıl hiç olmayan turuncu renk bu yıl yüzde 25 gibi bir paya ulaşmış. Turuncu renk özellikle siyah tavanla cazip bir görünüm sunuyor. Yeni Peugeot 2008’de en çok tercih edilen renkleryüzde 35 ile gri tonlar olurken beyazın tercih edilme oranı yüzde 15, mavinin tercih edilme oranı yüzde 12 ve geçen yılın en çok istenen rengi kırmızının bu yılki payı ise yüzde 10 seviyesinde.Yeni Renault Clio

Renault Clio Hatchback’in de bir önceki versiyonunda turuncu renk yoktu. Peugeot 2008’e göre daha açık ve parlak bir turuncu renkle müşterilerinin karşısına çıkan yeni Renault Clio Hatchback’nin turuncu renk satışı şimdilik yüzde 20 seviyesinde. Özellikle filo satışlarından dolayı, geçen yıl beyaz renge olan talep yüzde 65 iken bu oran yeni jenerasyonda yarıdan fazla düşüş göstererek yüzde 30 olmuş. Gri ve kırmızı renk seçimlerinde bir değişiklik olmazken mavi renk seçen de kalmamış.


Hem Renault hem de Peugeot ilanlarında özellikle turuncu rengi kullanıyorlar. Test araçları da farklı renklerden seçiliyor. Müşteriler de buna göre tercihlerini şekillendiriyorlar. Kısacası, ortalık renkleniyor.

Yazı: İsa Demir


コメント


Anasayfa: Video Player

Anamur Medya

Renault Austral 1.2 lt Tam Hibrit 200 HP E-Tech Hybrid Esprit Alpine 2024 Test / Emre Anamur

Anamur Medya
Renault Austral 1.2 lt Tam Hibrit 200 HP E-Tech Hybrid Esprit Alpine 2024 Test / Emre Anamur