top of page
Anasayfa: Welcome
Anasayfa: Blog2
  • Yazarın fotoğrafıEmre Anamur

Yeni Honda Jazz 2020 yüzünü gösterdi

Yeni Honda Jazz 2020 modelinin fotoğrafları basına dağıtıldı ve bilgileri açıklandı. Küçük sınıfta yer alan ve geniş-pratik iç mekanıyla dikkat çeken Honda Jazz, yeni modelinde e:HEV (hibrit) teknolojisine sahip. e:HEV hibrit teknolojisi ile üç farklı sürüş modu sunan Yeni Honda Jazz 2020 modeli EV Drive modu ile şehir içi sürüşte yüksek bir performans sunmayı hedefliyor. Yeni Honda Jazz’ın 109 HP (80 kW) sistem gücü ve 253 Nm tork üretimi etkileyici bir performans seviyesi sunarken ortalama 102 g/km (WLTP) karbondioksit salım ve 4.5 lt/100 km (WLTP) yakıt tüketimi değerleri çevre dostu ve ekonomik bir yapı sergiliyor. Araç içi bağlanabilirlik çözümleri Honda Personal Assistant dahil birçok hizmeti beraberinde getiriyor. Honda Jazz ayrıca sunduğu “Sihirli Koltuklar” aracılığıyla 1203 litreye varan bir bagaj hacmi ile fonksiyonellikte standartları yukarı çekiyor. Kapsamı genişleyen “Honda Sensing” güvenlik teknolojileri ise araçta standart olarak sunuluyor.Yeni Honda Jazz 2020 modeli, bünyesinde barındırdığı donanım ve teknolojilerle sınıfının standartlarını belirlemeye devam ediyor. Honda Jazz e:HEV, standart olarak sunulan e:HEV hibrit teknolojisi ile performanslı ve yüksek verimlilik seviyesine sahip bir sürüş deneyimi sunuyor. Yeni kompakt sınıf model artan yolcu konforu, ileri teknoloji, gelişmiş araç içi bağlanabilirlik çözümleri ve uzaktan hizmet erişimi gibi çözümlerle segmentinin en cazip paketini sunuyor.

Honda’nın 2022 yılında tüm modellerinin elektrikli veya hibrit olmasını hedefleyen “Elektrik Vizyon Stratejisi”nde önemli bir yere sahip olan yeni Honda Jazz 2020 yılının yaz aylarında Avrupa genelinde satışa sunulacak. “Elektrik Vizyon Stratejisi” kapsamında oluşturulan “e:Technology” markası altında e:HEV logosunu taşıyan ilk model olan Jazz’ın ayrıca bir de Crosstar versiyonu olacak.Honda, bir ilk gerçekleştirerek yeni Jazz’ı Avrupa genelinde son derece gelişmiş bir hibrit güç-aktarma sistemiyle satışa sunacak. Honda’nın yeni e:HEV logosunu taşıyan yeni Jazz; sınıfının lider konfor ve fonksiyonellik özellikleriyle yüksek performans ve verimlilik seviyesini aynı potada eritmek üzere tasarlandı.

e:HEV sistemi Jazz için keyifli bir sürüş deneyimi sunmak üzere geliştirildi. Sistem iki adet elektromotor ile 1.5 litre DOHC i-VTEC benzinli motor, lityum iyon batarya kiti ve yenilikçi tek bir sabit dişli oranı sahip sabit vitesli güç aktarımından oluşuyor. Tüm bu sistem donanımları birbiriyle uyum içerisinde çalışıyor ve son derece akıcı bir sürüş deneyimi yaşatıyor.

Toplam 109 HP / 80 kW sistem gücüyle yeni Jazz e:HEV 0-100 km/s hızlanmasını 9.4 saniyede tamamlıyor ve 175 km/s maksimum hıza ulaşıyor. Söz konusu güç ve hızlanma değerleri gerek şehir içinde gerekse de şehir dışında ve otoyollarda son derece akıcı bir sürüş deneyimi sunuyor. Yüksek verimlilik seviyesine sahip hibrit sistem 102 g/km (WLTP) CO2 salım değeri ve 4.5 lt/100km (WLTP) tüketim değeriyle ile Crosstar versiyonunda ise 110 g/km (WLTP) ve 4.8 lt/100km (WLTP) değeriyle son derece çevreci ve ekonomik yapı sergiliyor.

Yüksek verimlilik seviyesiyle üstün sürüş keyfini bu arada sunan e:HEV hibrit sistemde üç farklı sürüş modu bulunuyor. EV Drive sürüş modunda lityum bataryalar elektromotoru enerji ile besliyor. Hybrid Drive sürüş modunda benzinli motor elektrik jeneratörünü besliyor ve elektrik jeneratörü ise elektromotoru besliyor. Engine Drive sürüş modunda ise benzinli motor gücünü doğrudan tekerleklere aktarıyor.

Özellikle şehir içindeki çoğu sürüş senaryosunda EV Drive ve Hybrid Drive sürüş modları yeterli olurken otoyol sürüşlerinde Engine Drive sürüş modu devreye giriyor. Ani hızlanmalardaki güç gereksinimlerinde elektromotor benzinli motoru desteklemek üzere devreye giriyor.Hybrid Drive sürüş modunda benzinli motordan gelen aşırı güç yönlendirilerek akü jeneratör motoru ile şarj edilebiliyor. EV Drive aynı zamanda yavaşlama anında oluşan fiziki enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürerek bataryayı şarj ediyor.

Honda Jazz e:HEV’in sistemindeki üç sürüş modu arasında geçiş yaparken yolcuların bunu hissetmemesi ve geçiş esnasındaki gecikmenin en aza indirgenmesi sağlandı. Yüksek hızlı elektromotorlar, Honda tarafından mümkün olduğunca hafif, kompakt, verimli ve güç yoğun olacak şekilde şirket içinde geliştirildi. 253 Nm'ye kadar yüksek bir tork üretmek üzere 13.300 d/d çeviren elektromotor ile düşük hızlarda da etkileyici bir hızlanma performansı sunuldu.

Geleneksel bir şanzıman yerine tek bir sabit dişli oranı kullanılan sistem hızlanma sırasında daha düzgün bir tork aktarımı ve doğrusal bir hızlanma hissi veriyor. Böylece Honda’nın sistemi, diğer hibrit araçlarda yaygın olarak kullanılan gezegen dişliye sahip eCVT'den daha kompakt ve verimli bir yapı sunuyor.

e:HEV sayesinde elde edilen yumuşak ve akıcı hızlanma dışında yeni Jazz'da sürüş konforu düşük sürtünmeli süspansiyon ve geliştirilmiş gövde rijitliği ile sürüş konforu da arttırıldı.


Comments


Anasayfa: Video Player

Anamur Medya

Renault Austral 1.2 lt Tam Hibrit 200 HP E-Tech Hybrid Esprit Alpine 2024 Test / Emre Anamur

Anamur Medya