top of page
Anasayfa: Welcome
Anasayfa: Blog2
  • Yazarın fotoğrafıEmre Anamur

Yeni Mercedes-AMG E 63 4MATIC 2020 modelleri tanıtıldı


Yeni Mercedes-AMG E 63 4MATIC 2020 modellerinin örtüsü kalktı. Mercedes-Benz E-Serisi sedan ve Estate (Station) modellerinin geçirdiği makyaj operasyonunun ardından, şimdi de Mercedes-AMG E 63 Sedan ve Estate makyajlandı.

Yeni tasarım özellikleri

Otomobilde, daha ince Multibeam led teknolojili ön farlar, daha geniş ve dolgun çamurluklar ve hatları yeniden yorumlanan güç kubbelerine sahip motor kaputuyla tamamen yeni ve çok daha dinamik bir ön görünüm ortaya çıkartılmış. Üç adet büyük ve fonksiyon açısından önemli hava girişi ve kanatçıklarla yeniden tasarlanan ön tampon bir yandan otomobilin sportif ve dinamik tasarımını desteklerken diğer yandan ise ön akstaki kaldırma kuvvetini azaltıyor. Ayrıca otomobilin kokpiti de elden geçirilmiş. 2 adet 12.3 inç, geniş ekranlı kokpit, yeni AMG Performance direksiyon ve AMG’ye özgü fonksiyon ve göstergelere sahip olan MBUX bilgi-eğlence sistemi gibi detaylar AMG aidiyetine vurgu yapıyor.

Sedana arkadan bakıldığında yeni, daha ince ve artık iki parça olan arka stop lambaları öne çıkıyor. Bagaj kapağına kadar uzanan stop lambaları parlak krom bir çıta ile görsel olarak birbirine bağlanıyor. Estate gövde tipinde ise krom çıta, dış taraftaki stop lambasına kadar uzanıyor. Form olarak değişmese de stop lambalarının iç tasarımı Sedan versiyon ile aynı olacak şekilde yenileniyor. Sedan versiyonun bagaj kapağındaki spoyler gövde renginde boyanırken isteğe bağlı olarak sunulan “AMG Dış Mekan Karbon-fiber Paketi II” ile birlikte spoyler karbon görünüme bürünüyor.

MBUX’in özellikleri arttı

“Hey Mercedes” ifadesiyle etkinleşen sesli komut sistemi de standart donanım olarak sunuluyor. MBUX, bünyesindeki yapay zekâ sayesinde dolaylı olarak ifade edilse bile bilgi-eğlence veya araç kumandası ile ilgili tüm ifade ve kalıpları anlıyor. MBUX, seslenirken “Siz” yerine, daha samimi olan “Sen” şeklinde hitap ediyor. Böylece kişisel bir asistan olarak konumlandırılan MBUX ile sürücü arasındaki duygusal bağ güçlendiriliyor.Yeni “AMG Performans” direksiyon simidi

Çarpıcı çift uzantılı tasarımı ve kusursuz bir şekilde entegre edilen kumanda düğmeleriyle yeni AMG Performans direksiyon simidi, otomobil ve sürücü arasındaki bağı daha da güçlendiriyor. Üç parça çift kollu tasarımıyla direksiyon kullanım ergonomisi sunarken alt kenarı düz tasarım motorsporlarına gönderme yapıyor. Direksiyon DINAMICA mikrofiber veya deri ile Dinamica mikrofiber kombinasyonu olmak üzere farklı kaplamalarla tercih edilebiliyor. Ayrıca isteğe bağlı olarak direksiyon ısıtması da sunuluyor. Özel sensörler sürücünün ellerinin direksiyonda olup olmadığını takip edebiliyor; sürücünün ellerinin direksiyonda olmadığını algılayan sistem önce sürücüyü uyarıyor, devamında gerekli görürse acil durum frenlerini etkinleştiriyor. Direksiyon kollarına çok başarılı bir şekilde entegre edilen kumanda düğmeleri şık bir görünüm sunarken aynı zamanda sembollerin üzerindeki dokunsal yüzeyler kullanımı kolaylaştırıyor. Sürücü, bilgi-eğlence sistemi, gösterge paneli, hız sabitleme sistemi, telefon ve ses sistemi olmak üzere birçok fonksiyona direksiyon üzerinden erişim sağlayabiliyor. Baz versiyonda isteğe bağlı ve S versiyonda standart olarak sunulan AMG düğmeleri ise sürüş programları dışında kişiselleştirilmek üzere tanımlanan bazı fonksiyona erişim sağlıyor. Direksiyonun sol ve sağ tarafında konumlandırılan alüminyum elcikler AMG SPEEDSHIFT MCT 9G- şanzımanın viteslerini manuel değiştirme imkânı sunuyor. Kullanım ergonomisini arttırmak üzere büyütülen elcikler, biraz daha aşağıda konumlandırılıyor.

4.0 litrelik AMG V8 çift turbo motor

AMG’nin 4.0 litre silindir hacimli V8 çift turbo motoru, E 63 S 4MATIC+ versiyonunda 612 HP güç ve 2500-4500 d/d aralığında 850 Nm tork üretiyor. Baz versiyon olan E 63 4MATIC+, 571 HP güç ve 750 Nm tork üretiyor. S versiyonu 0’dan 100 km/s’ye 3.4 saniyede ulaşırken baz versiyon 3.5 saniyeye ihtiyaç duyuyor. Estate gövde tipinin hızlanma değeri ise S versiyonunda 3.5 saniye ve baz versiyonda 3.6 saniye. AMG 4.0 Litre V8 motorda yüksek güç üretimi ve hassas gaz tepkileri için Twin-Scroll teknolojisine sahip iki adet turbo besleme kullanılıyor. Böylece geri basınç ve gaz dönüşümü optimize ediliyor. Standart olarak sunulan silindir kapatma özelliği ve diğer önlemler sayesinde her iki versiyonda yüksek verimlilik seviyesiyle dikkat çekiyor. Silindir kapatma özelliği “Konfor” modunda 1000-3250 d/d aralığında devreye giriyor. Gösterge panelindeki bir ikaz lambası silindir kapatma özelliğinin devrede olup olmadığını sürücüye bildiriyor. 4 silindirden 8 silindire veya tam tersi, geçiş son derece hızlı ve sarsıntısız gerçekleşiyor, yolcular geçişi hissetmiyor.

AMG Speedshift MCT 9 şanzıman

AMG Speedshift MCT 9 vitesli otomatik şanzıman, performans modellerinin gereksinimlerine uygun olarak ayarlandı. Şanzıman son derece hızlı vites geçişleri, tek seferde birden fazla vites küçültme ve ara gazı gibi özelliklerle sürüş keyfine katkı sağlıyor. Çok plakalı ıslak kavrama, tork konvertörünün yerini alıyor. Böylece ağırlık tasarrufu sağlanırken gaz tepkileri hızlanıyor. AMG Dynamic Select üzerinden seçilen sürüş programına bağlı olarak vites değişimini uyarlayan şanzıman “M” manuel modda sadece sürücünün manuel vites komutları doğrultusunda vites değiştiriyor. Sürücünün elciklere vermiş olduğu komut doğrultusunda vites değişimi son derece hızlı bir şekilde gerçekleşiyor. S versiyonunda standart olarak sunulan “Sport”, “Sport+” ve “Race” sürüş programlarında vites küçültürken sistem, otomatik olarak ara gazı veriyor. Konfor sürüş programında ECO start-stop fonksiyonu otomatik olarak etkinleşiyor ve “Süzülme” fonksiyonu ise “Kişisel” sürüş programında etkinleştirilebiliyor. Ayrıca adaptif ayarlanabilir süspansiyon sistemi; “Konfor”, “Spor” ve “Spor Plus” olmak üzere üç farklı modda ayarlanabiliyor ve seçilen sürüş moduna bağlı olarak uzun yol konforu ile gelişmiş sportiflik sunuluyor. Sistemin sönümleme ve sertleşme seviyesi bağımsız olarak ayarlanıyor. Serbestçe programlanabilen haritalar minimum ve maksimum arasında geniş bir kuvvet aralığı sağlıyor. Böylece konfor ile sportif arasındaki fark daha net hissediliyor.Drift moduna sahip 4x4 çekiş sistemi

Her iki E 63 versiyonu da standart olarak AMG Performance 4MATIC+ dört tekerlekten çekiş sistemiyle donatılıyor. Akıllı sistem farklı güç aktarma konseptlerinin avantajlarını bir araya getiriyor. Ön ve arka aks arasındaki tamamen değişken tork dağılımı farklı zemin şartlarında optimum çekiş sağlıyor. Elektromekanik kavrama gücün sürekli aktarıldığı arka aksı, ön aks ile birbirine bağlıyor. Mümkün olan en iyi tork dağılımı için sistem sürekli hesap yapıyor. Bu sayede üstün yol tutuş odaklı dört tekerlekten çekişten safkan arkadan itişe kadar değişken sürüş karakteristikleri elde edilebiliyor. Tamamen değişken tork dağılımı sayesinde salt arkadan itişle sürüş yapmak mümkün oluyor. S versiyonunda standart olarak sunulan Drift Modu tam bu noktada devreye giriyor. Bu özellik “Race” sürüş modunda manuel vites değiştirme elcikleri üzerinden ESP devre dışı ve şanzıman manuel modda olması şartı ile etkinleştirilebiliyor. Drift Modunun etkinleştirilmesiyle E 63 S 4MATIC+ salt arkadan itişli bir otomobile dönüşüyor.

コメント


Anasayfa: Video Player

Anamur Medya

Yeni elektrikli BMW iX2 eDrive20 M Sport 2024 ve yeni X2 sDrive20i M Sport 2024 Test

Anamur Medya
Yeni elektrikli BMW iX2 eDrive20 M Sport 2024 ve yeni X2 sDrive20i M Sport 2024 Test
Yeni elektrikli BMW iX2 eDrive20 M Sport 2024 ve yeni X2 sDrive20i M Sport 2024 Test

Yeni elektrikli BMW iX2 eDrive20 M Sport 2024 ve yeni X2 sDrive20i M Sport 2024 Test

16:09
Videoyu Oynat
Yeni Elektrikli MINI Countryman E 2024 Test / Emre Anamur

Yeni Elektrikli MINI Countryman E 2024 Test / Emre Anamur

16:09
Videoyu Oynat
Yeni Opel Frontera 2024 Shorts / Crossland öldü, yaşasın Frontera!

Yeni Opel Frontera 2024 Shorts / Crossland öldü, yaşasın Frontera!

00:50
Videoyu Oynat
Jeep Avenger 2024 Test Emre Anamur

Jeep Avenger 2024 Test Emre Anamur

28:23
Videoyu Oynat
Ford E-Transit Van 2024 Test / Elektrikli yeni Ford Transit test sürüşü

Ford E-Transit Van 2024 Test / Elektrikli yeni Ford Transit test sürüşü

23:49
Videoyu Oynat
Lexus LBX 1.5 Hybrid e-CVT 2024 Test Sürüşü / Emre Anamur ve Bahadır Bektaş

Lexus LBX 1.5 Hybrid e-CVT 2024 Test Sürüşü / Emre Anamur ve Bahadır Bektaş

16:58
Videoyu Oynat
Makyajlı Opel Corsa F 1.2 130 HP Turbo Benzinli Otomatik Ultimate 2024 Test / Emre Anamur

Makyajlı Opel Corsa F 1.2 130 HP Turbo Benzinli Otomatik Ultimate 2024 Test / Emre Anamur

21:17
Videoyu Oynat
Ford Model A 1928 inceleme / Emre Anamur & Alp Armutlu & Kurtuluş Kollukçu

Ford Model A 1928 inceleme / Emre Anamur & Alp Armutlu & Kurtuluş Kollukçu

18:21
Videoyu Oynat
Anasayfa: Gallery

İLETİŞİM

İstanbul / Turkey

  • youtube
  • instagram
  • twitter
  • facebook
  • linkedin
bottom of page