top of page
Anasayfa: Welcome
Anasayfa: Blog2
  • Yazarın fotoğrafıEmre Anamur

Yeni Mercedes-Benz S-Serisi 2021 My MBUX ile gelecek


Yeni Mercedes-Benz S-Serisi 2021 modelinde kullanılacak olan ikinci nesil My MBUX tanıtıldı. Eylül ayında dünya lansmanı gerçekleşecek olan yeni Mercedes-Benz S-Serisi 2021 modelinin ön gösterimi, ikinci nesil Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi olan “My MBUX” teknolojilerinin tanıtımıyla gerçekleşti. Otomotiv sektöründe sayısız yeniliğin “İlk” olarak sunulduğu S-Serisi, yeni neslinde de bu geleneğini sürdürerek insan odaklı kişiselleştirme ve sezgisel kullanım olanaklarıyla lüks teknolojileri yeniden tanımlıyor.Yeni Mercedes-Benz S-Serisi 2021 modelinin iç mekânında geleneksel kumanda düğme sayısı önceki nesline göre 27 adet azaltılırken 5 adede kadar arttırılabilen OLED teknolojisine sahip büyük ekranların da desteğiyle dokunma ve sürükleme, sesli komut, doğal el hareketleri ve gözle kumanda seçenekleri de kullanıma alınıyor. Akıllı Sesli Komut Sistemi “Hey Mercedes” birden fazla mikrofon sayesinde arka koltuklardan gelen komutlara da yanıt verebiliyor ve hangi koltuktaki yolcunun konuştuğunu belirleyerek yanıp-sönen ortam aydınlatması ile konuşmacıyı işaret ediyor.2018 yılında tanımı yapılan Mercedes-Benz Kullanıcı Deneyimi (MBUX) İç Mekan Yardımcısı’nın ikinci nesli yeni S-Serisi ile birlikte sunuluyor. Donanım ve yazılım alanında kaydedilen gelişmelerle birlikte iç mekân daha da dijital ve akıllı hale geliyor. OLED teknolojisine sahip beş adede kadar artırılabilen büyük ekranlar konfor işlevlerinin kullanımını kolaylaştırıyor. MBUX insan odaklı bir yaklaşım sergiliyor. Kişiselleştirme ve sezgisel kullanım olanakları çok daha kapsamlı. Bu sadece arka koltuklar için değil, aynı zamanda sürücü için de geçerli. Örneğin, yeni 3-Boyutlu dijital gösterge paneli, bir düğmeye basıldığında derinlik algısını artırıyor. Böylece özel 3 boyutlu gözlük takmaya gerek kalmadan gerçek derinlik etkisi elde ediliyor.Akıllı Sesli Komut Sistemi “Hey Mercedes” daha da gelişmiş bir diyalog yeteneğine sahip. Böylece bazı eylemler “Hey Mercedes” etkinleştirme kalıbına gerek olmadan da gerçekleştirilebiliyor. Telefon çağrısını kabul etme veya navigasyon haritasını görüntüleme bunlardan bazıları. “Hey Mercedes” artık ilk yardım setinin nerede bulunduğunu veya akıllı telefonun Bluetooth üzerinden nasıl bağlanacağını da açıklıyor.

Geleneksel bir PIN girişine ek olarak, yeni bir kimlik doğrulama şekli yüksek düzeyde güvenlik sağlıyor. Bu çözümde parmak izi, yüz tanıma ve ses tanıma özellikleri bir arada sunuluyor. Bu, kişisel ayarların çağrılmasına olanak sağlıyor.MBUX’u benzersiz yapan asıl şey ise çok çeşitli araç sistemleri ve sensör verileriyle ağ bağlantısı kurması. Örneğin S-Serisi’ndeki araçtan inme uyarı özelliği kameraları kullanarak birisinin araçtan inmek istediğini tespit ediyor. Trafikteki bir başka paydaşın kör noktaya yaklaşması halinde aktif ortam aydınlatması araçtan inme uyarısına bağlanıyor ve kırmızı yanıp sönüyor. MBUX İç Mekan Yardımcısı, ön yolcu koltuğundaki çocuk koltuğunun bağlı olup olmadığını kontrol ediyor. Sistem sürücünün dikkatini de takip ediyor. Olası bir uykuya dalma belirtisinde, sürücü Konsantrasyon Kaybı Yardımcısı tarafından uyarılıyor.

Yeni Mercedes-Benz S-Serisi 2021 modeli neredeyse tüm duyularla (görme, hissetme ve işitme) deneyimlenebiliyor ve aynı zamanda destek, koruma ve etkileşim alanlarında çok sayıda yenilik sunuyor.

Comentarios


Anasayfa: Video Player