top of page
Anasayfa: Welcome
Anasayfa: Blog2
  • Yazarın fotoğrafıEmre Anamur

Yeni Volkswagen Arteon 2020 yüzünü gösterdi


Yeni Volkswagen Arteon 2020 modeli tanıtıldı. Volkswagen’in “Gran Turismo” modeli Arteon, yeni verimli motor seçenekleri, akıllı sürüş ve asistan sistemleriyle güncellendi. Model, kapsamlı bir geliştirme sonrasında yüzde 100 dijital kokpiti “Digital Cockpit Pro” ve tamamen yenilenen iç tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Yeni Volkswagen Arteon 2020 modelinin ürün gamında iki model yer alıyor: Bunlar Arteon Fastback ve station gövde tipindeki Arteon Shooting Brake. Yeni Volkswagen Arteon 2020 modelinde TDI ve TSI motor seçeneklerinin yanı sıra yeni bir motor seçeneği daha bulunuyor. O da Volkswagen’in Arteon modelinde ilk kez kullandığı ve 218 HP güç üreten plug-in hibrit motorlu Arteon eHybrid. Ayrıca Yeni Volkswagen Arteon 2020 modelinde 210 km/s hıza kadar sürüş imkânı sağlayan, yarı otonom sürüş asistanı “Travel Assist” sistemi de ilk kez kullanılıyor.

Volkswagen’in avant-garde tasarıma sahip iddialı modeli Arteon güncellenmiş haliyle yollara çıkmaya hazırlanıyor. Daha verimli, enerji dolu ve tam anlamıyla dijital modelin 2020 yılı ikinci yarısında Avrupa’da satışa sunulması planlanıyor. Yeni Arteon, işlevsellik kadar bireysel tasarıma ve yenilikçi teknolojilere değer veren tüm otomobil severler için tasarlanmış.

Ön tasarım yenilendi

Yeni Volkswagen Arteon 2020 modelinde ilk planda güncellenen ön profil göze çarpıyor. Bir önceki nesliyle de dikkatleri üzerine toplamayı başaran Arteon'un yenilenmiş tasarımının yine göz alıcı ama çok daha rafine olduğu ifade ediliyor. Ön tarafta keskinleştirilmiş tasarım çizgisi modelin bir yandan şık bir lüks otomobil olduğunu gösterirken diğer yandan güçlü bir sportif karaktere de sahip olduğunun altını çiziyor. Uzun ve geniş kaputun dikkat çekici tasarıma sahip ızgara ve entegre led farlarla etkileşimi bu karakteri ortaya koyuyor. Yeni Volkswagen Arteon 2020 modelinde ön farlardan ızgara içerisine kadar devam eden led gündüz sürüş far çizgisi gün ışığında bile dikkat çekmeyi başarıyor.

Karakteristik arka tasarım

Yeni Volkswagen Arteon 2020 modelinin arka tarafında da tasarımın güçlü izleri dikkat çekiyor. Özellikle arka çamurluk üzerinde devam eden omuz çizgisinin güçlü, çarpıcı tasarımı ve yeni led stop grubu Arteon ile ilk karşılaşıldığında dikkat çekiyor.

MQB platformuna sahip

Yeni Volkswagen Arteon 2020 modeli Volkswagen’in MQB (Modular Transverse Matrix) platformunda ürettiği modeller grubunda yer alıyor. Böylece 2840 mm'lik uzun bir aks mesafesi sayesinde kullanım alanı oldukça verimli bir hale getirilmiş. Yeni Arteon, 4866 mm uzunluğa ve 1871 mm genişliğine sahip.Yeni dijital kokpit

Yeni Volkswagen Arteon 2020 modelinin kokpitinde, modelin karakterine uygun olarak yeniden tasarlanmış üst düzey kalite ve fonksiyonellikte bir kokpit ortamı bulunuyor. İçeride tüm yüzeyler, havalandırma çıkışları, gösterge paneli, bilgi-eğlence sistemi ve klima kumandaları da dahil olmak üzere orta konsol ve kapı döşemeleri yeniden tasarlanmış. “Touch slider” ile sezgisel olarak kontrol edilebilen otomatik klima ve dokunmatik tuşlara sahip yeni direksiyon çok daha kolay kullanılan bir teknoloji sunuluyor. Yeni bir özellik daha: “Apple CarPlay” ve “Android Auto” fonksiyonlarının kullanıldığı “App-Connect Wireless” üzerinden uygulamalar artık otomobile kablosuz entegre edilebiliyor. Harman/ Kardon'un 700 Watt’lık güçlü ve yüksek kaliteli ses sistemi Yeni Arteon’a özel olarak tasarlanmış.

Yeni gösterge paneli

Konsolun üst kısmında ve kapı döşemelerinde kullanılan özel dikişlerle uygulanmış yeni suni deri yüzeyler daha rafine ve üst düzey bir tasarım olarak öne çıkıyor. Tercih edilen donanım seviyelerine göre iç mekanın premium kalite algısını daha üst seviyeye çıkaran yeni ahşap veya krom dekor seçenekleri sunuluyor. Klima havalandırma kanalları yeniden tasarlanmış ve otomobile tamamıyla entegre edilmiş. Kapı içindeki dekorların içerisine entegre edilen 30 farklı renge sahip ambiyans aydınlatması da özellikle gece yolculuklarında keyifli bir sürüş deneyimi sunuyor.

Dijitalleştirilmiş kontroller

Yeni Volkswagen Arteon 2020 modelinde dokunmatik yüzeylere sahip yeni nesil çok fonksiyonlu direksiyonun yanı sıra pek çok dokunmatik kontrol ünitesi var. Yarı otonom sürüş asistanı “Travel Assist” aktif edildiğinde sürücünün elinin kapasitif direksiyonda olduğunu algılayan özel yüzeyler sayesinde daha güvenli ve konforlu bir sürüş deneyimi sunuluyor. Dokunmatik özelliğe sahip klima kontrolleri yeni Arteon’da sunulan en önemli geliştirmelerden biri olarak önümüze çıkıyor. Otomatik klima sisteminde istenilen sıcaklık ayarı bir “touch slider” vasıtasıyla sezgisel olarak değiştirebiliyor. Aynı özellik, klimanın havalandırma sistemi için de kullanılıyor. Yeni Arteon’da yeni nesil dijital gösterge paneli "Digital Cockpit Pro" standart olarak sunuluyor. 10,25 inç'lik ekran yüksek çözünürlükte ve net grafiklere sahip. Sürücü, çok fonksiyonlu direksiyon üzerindeki bir tuş sayesinde üç temel gösterge stili arasında hızlı ve kolay bir şekilde geçiş yapabiliyor.

Yeni Volkswagen Arteon eHybrid

Arteon ürün gamında ilk kez kullanılan plug-in hibrit sürüş sistemine sahip Arteon eHybrid, özellikle elektrikli sürüş menziliyle, günlük kullanımda sıfır emisyonla seyahat deneyimini mümkün kılıyor. Elektrikli mobilitenin avantajları Arteon eHybrid’te öne çıkıyor. Plug-in hibrit sürüş sistemi, 50 km’ye kadar olan mesafeleri tamamen elektrik motoru üzerinden kat etmek üzere uyarlanmış. Bu nedenle, bataryada yeteri kadar şarj bulunması halinde, eHybrid modeli her zaman E-Mode'da çalışmaya başlıyor. Arteon eHybid şehir elektriği üzerinden şarj edilebilmesinin yanında kendi içten yanmalı motoruyla da uzun seyahatlerde şarj edilerek, şehir içi trafiğe girildiğinde elektrikli motoru sayesinde sıfır emisyon kullanımı sağlıyor. 140 km/s'nin üzerindeki hızlarda, elektrikli motor, verimli TSI motoru destekliyor. Elektrikli motor ve TSI motor arasında sağlanan etkileşim de hem performansı hem de verimliliği artırıyor. Yeni Arteon eHybrid’teki elektrik enerjisi bir yandan tamamen elektrikli sürüş için kullanılabilirken, diğer yandan performansın artırılması amacıyla da kullanılmış oluyor. Elektrikli itiş sistemi ek bir takviye birimi şeklinde görev yaparak kendi dinamiğini eHybrid mod'da ortaya çıkarıyor. 1.4 lt TSI motor 156 HP güç üretiyor. Elektrikli motor ise 115 HP güç üretiyor. Bu iki motorun birlikte çalışması sonucunda, 218 HP’lik etkileyici bir sistem gücü elde ediliyor. Gövde altında arka aksın önüne yerleştirilmiş lityum iyon piller elektrik motoruna enerji sağlıyor. Arteon eHybrid’de, Volkswagen'de hibrit otomobillerde kullanılmak üzere geliştirilmiş 6 ileri DSG şanzıman bulunuyor.

Yeni TDI ve TSI motorlar

Yeni Volkswagen Arteon 2020 modelinin diğer motor seçenekleri arasında üç farklı TSI ve iki farklı TDI motor da yer alıyor. 1.5 lt hacminde sadece manuel vitesle sunulacak TSI motor 150 HP güç üretirken 2.0 lt hacmine sahip TSI motorlar ise 190 HP, 280 HP güç seçenekleri ile sunuluyor. 2.0 lt hacminde sunulacak TDI motorlar ise 150 HP ve 200 HP güç üreten seçeneklere sahip. Tüm motorlarda yüksek verimlilik düzeyleri, düşük emisyonlar ve güçlü tork ön plana çıkıyor.

Yeni sürüş asistan sistemleri

Yeni Arteon’da 210 km/s hıza kadar sürüş imkânı sağlayan, yarı otonom sürüş asistanı “Travel Assist” sistemi ilk kez kullanılıyor. “Travel Assist” özellikle şehir içi trafiğin yoğun olduğu ve yol çalışmalarının bulunduğu bir rotada sürüşü daha güvenli ve daha rahat hale getiriyor. Sezgisel Adaptif Hız Sabitleyici “Predictive ACC”, Travel Assist'in ayrılmaz parçalarından biri olarak öne çıkıyor. Adaptif Hız Sabitleyici otomobilin hız sınırlarına, virajlara ve kavşaklara uygun hız adaptasyonuyla hızlı bir şekilde uyum sağlamasına yardımcı oluyor. Bunun yanı sıra, Şerit Takip Asistanı “Lane Assist”, yaya algılama özelliğine sahip Ön Bölge Asistanı “Front Asist”, yarı otonom sürüş asistanı “Travel Assist”’in diğer bileşenleri olarak dikkat çekiyor. Yeni Volkswagen Arteon 2020 modellerinin verimlilik ile performansı bir arada sunan ve 218 HP güç üreten plug-in hybrid teknolojisine sahip yeni 1.4 lt TSI benzinli motora sahip eHybrid fastback versiyonunun 2021 yılı ikinci yarısında Türkiye yollarında olması planlanıyor.Comments


Anasayfa: Video Player