top of page
Anasayfa: Welcome
Anasayfa: Blog2
  • Yazarın fotoğrafıEmre Anamur

Yeni Volkswagen Tiguan 2020 yüzünü gösterdi


Yeni Volkswagen Tiguan 2020 modelinin fotoğrafları ve bilgileriyle basınla paylaşıldı. Avrupa’nın en çok tercih edilen SUV modeli olduğu ifade edilen VW Tiguan, Türkiye’de TSI ve TDI motor seçenekleriyle bu yılın son çeyreğinde satışa sunulacak. Makyajlı Volkswagen Tiguan 2020 modelinin yenilikleri arasında yeni nesil sürüş asistan sistemleri, dijitalleşen ön panel ve direksiyon kontrol kumandaları ile “I.Q. Light” teknolojisine sahip led matrix ön farlar gibi teknolojik özellikler bulunuyor. 2016 yılında pazara sunulan ikinci nesliyle Volkswagen’in SUV model stratejisinin temelini atan ve birçok modele de ilham kaynağı olan Tiguan dünya genelinde dört Volkswagen fabrikasında üretiliyor. Bugüne kadar 6 milyon adetten fazla üretilen ve 2019 yılında yaklaşık 911.000 adetlik üretimle tüm Volkswagen Grubu’nun en başarılı modeli olan Tiguan, bu başarısını yenilenen tasarımıyla devam ettirmeyi hedefliyor. Yeni Tiguan daha dijital ve daha modern tasarımıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Yenilenen ön tasarım

Yeni Volkswagen Tiguan 2020 modelinin dış tasarımında ilk olarak tamamen yenilenen ön profil dikkat çekiyor. Radyatör ızgarasında yer alan yeni Volkswagen logosu ile ön görünüm güçlendirilirken, radyatör ızgarası ve led ön farların birbirini tamamlayan tasarımı sayesinde Yeni Volkswagen Tiguan 2020 modelinin olduğundan daha geniş görünmesi sağlanıyor. Ön ve arka tamponları tamamen yenilenerek daha göz alıcı bir tasarım çizgisi elde edilmiş. Bagaj kapağı üstündeki “Tiguan” yazısı ise yeni Volkswagen logosunun altında yerini almış. Dört tekerlekten çekiş sistemi 4MOTION teknolojisine sahip versiyonlarda “4MOTION” yazısı da yeniden tasarlanmış. Gelişmiş aydınlatma teknolojisine sahip IQ.LIGHT - led matrix farlar Yeni Volkswagen Tiguan 2020 modelinde ilk kez kullanılıyor. Touareg, Passat ve Golf’ün izlerini takip eden otomobil, dünyada türünün en iyilerinden biri olarak kabul edilen bu led aydınlatma sistemine sahip dördüncü Volkswagen. Her far modülünde yer alan 24 led, en optimum aydınlatmayı sağlamak amacıyla yol ve sürüş koşullarına göre birbiriyle entegre bir şekilde çalışıyor. IQ LED Matrix ön farların standart olduğu versiyonlarda dinamik ön sinyaller de yer alıyor. Led teknolojisine sahip stop grubu da tamamen yeni bir dizayna kavuşuyor. Elegance ve R-line donanım seviyesinde standart sunulan yeni tasarıma sahip Led “High” stop lambaları dinamik sinyal özelliğini de içeriyor.Yeni nesil bilgi ve eğlence sistemi (MIB3)

Yeni Volkswagen Tiguan 2020 modelinde direksiyon üstündeki ve kumanda panelindeki tuşlar yerini dijital dokunmatik “touch slider” özelliğine sahip kontrollere bırakıyor. Orta konsolda, klima kontrol fonksiyonları için yepyeni bir dokunmatik panel bulunuyor. Dokunmatik yüzeylere ek olarak, havalandırma ve klima kontrolü için aynı şekilde “touch sliderlar” yer alıyor. R-Line donanım seviyesinde, hoş bir aydınlatmaya sahip dokunmatik yüzeyleri içeren yeni tasarıma sahip çok fonksiyonlu deri direksiyon dikkat çekiyor. Aydınlatmalı USB-C bağlantı noktaları ise klima modülünün altında yer alıyor. Yeni bir özellik daha: “Apple CarPlay” ve “Android Auto” fonksiyonlarının kullanıldığı “App-Connect Wireless” üzerinden uygulamalar artık otomobile kablosuz entegre edilebiliyor.

Yeni sürüş asistan sistemleri

Volkswagen'in son teknoloji sürüş asistan sistemleri için marka çatısı olan IQ.DRIVE, ile sunulan yarı otonom sürüş asistanı “Travel Assist” Yeni Tiguan’da sürüş deneyiminin bir adım öteye taşıyor. Tiguan’da ilk defa kullanılan bu sistem 210 km/s hıza kadar direksiyon, frenleme ve hızlanma işlemlerini devralabiliyor. Adaptif Hız Sabitleyici ve Şerit takip asistanı “Lane Assist” fonksiyonlarını kullanan sistem, direksiyon üzerinden tek bir tuş ile aktif hale getirilebiliyor. Sistem aktive edildiğinde dokunmatik sensörler içeren yüzeylere sahip direksiyona sürücünün ellerinin temas etmesi yeterli oluyor.

Harman Kardon ses sistemi

Yeni Tiguan’da isteğe bağlı olarak sunulan yüksek kaliteli bir ses deneyimi yaşatan Harman/Kardon ses sistemi yer alıyor. Ses sistemi on adet hoparlöre 480 watt'lık güç sağlayarak keyifli bir müzik deneyimi sunuyor. Ses, önceden ayarlanmış dört ses profili kullanılarak ayrı ayrı yapılandırılabiliyor.

Motor seçenekleri

Yeni Volkswagen Tiguan 2020 modeli 1.5 lt hacminde iki farklı TSI güç ünitesiyle tercih edilebilecek. 150 HP motor gücüne sahip versiyon 7 ileri DSG şanzımanla sunulurken 130 HP gücündeki versiyon ise manuel vitesle sunuluyor. Dizel motor olarak da 2.0 lt hacme sahip 150 HP gücündeki TDI seçeneği yer alıyor. Yeni Volkswagen Tiguan 2020 modelinin “Life”, “Elegance” ve “R-Line” adlı yeni donanımlarla Türkiye’de bu yılın son çeyreğinde satışa sunulması planlanıyor.Anasayfa: Video Player